Bezpieczeństwo naszych dzieci
Drodzy Rodzice
Pierwszy rok w szkole to wielkie wydarzenie dla Państwa pociech. Przed Waszymi dziećmi otwiera się nowy, nieznany świat. Poznają nie tylko literki i cyfry, ale także uczą się, jak sobie radzić w rozmaitych sytuacjach. Z pewnością muszą być bardziej samodzielne, dlatego ten okres jest dobrą okazją dla Rodziców, by porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie.
BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY
Drogi Rodzicu
- Należy przestrzec dziecko, by pod żadnym pozorem nie korzystało z propozycji nieznanych osób, które oferują podwiezienie,poczęstunek itp.
- Możesz wytyczyć dziecku stałą i bezpieczną trasę do szkoły, z której nie powinno zbaczać. Powiedz mu, że poruszając się po drodze z przyjaciółmi jako grupa, powinni iść „gęsiego”.
- Warto zapoznać dziecko z zasadami ruchu drogowego: poruszania się chodnikiem lub lewą stroną drogi, przechodzenia na pasach tylko kiedy droga z obu stron jest wolna.
- Staraj się, aby Twoje dziecko było zawsze dobrze widoczne. Zaopatrz je w elementy odblaskowe na wierzchnim ubraniu (z przodu i z tyłu) tak, aby odbijały światła reflektorów nadjeżdżających pojazdów.
- Pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się po drodze tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat
- Jeśli Twoje dziecko dojeżdża do szkoły autobusem, naucz je, aby nie wchodziło na jezdnię zza pojazdu. Niech poczeka z przechodzeniem przez jezdnię aż autobus odjedzie.
- Gdy dowozisz swoje dziecko do szkoły samochodem, zadbaj, by wysiadało w bezpiecznym miejscu.
- Wspólne wycieczki rowerowe mogą być okazją do przekazania dziecku informacji na temat zasad jazdy na rowerze. Rodzic zawsze jest przykładem.
- Dobrze, gdy uświadomisz dziecku jak niebezpieczne jest bawienie się z napotkanymi przypadkowo zwierzętami, czy nieznanymi przedmiotami.
BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE
- Postaraj się nauczyć dziecko zasad bezpiecznej zabawy. Warto wskazać zabawy, które niosą ze sobą zagrożenie: skakanie po murkach, bieganie po schodach, zjeżdżanie po poręczach, itp.
- Niech Twoje dziecko będzie świadome, że podczas zabawy musi uważać na inne dzieci. Poprzez nieuważne zachowania może zrobić krzywdę swoim koleżankom i kolegom.
- Dobrze, jeśli porozmawiasz z dzieckiem na temat przemocy w szkole. Pamiętaj, że przemoc może przyjmować różne formy, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jest nią każda sytuacja, w której starsze, silniejsze lub pewniejsze siebie dziecko krzywdzi inne dzieci. Przemocą i znęcaniem się jest również wyśmiewanie, obgadywanie, grożenie, gesty czy wrogie miny.
- Staraj się obserwować swoje dziecko. Kiedy zauważysz zmiany w jego zachowaniu koniecznie z nim porozmawiaj i dowiedz się, co jest tego powodem.
- Ważne, by nie ignorować problemów dziecka. Staraj się zawsze reagować.
- Warto stale zapewniać dziecko o swojej otwartości. Poproś, by informowało Cię o wszystkich swoich problemach i wątpliwościach.
- Gdy dziecko zgłosi Ci problem przemocy, wyłudzania lub znęcania się w szkole, dobrze, gdy zwrócisz się z tym do pedagoga, nauczycieli i dyrektora.
- Postaraj się nie dawać dziecku dużych sum pieniędzy do szkoły. Lepiej, gdy zje pełnowartościowe śniadanie w domu (dobrym pomysłem są kanapki z dodatkiem warzyw i ciepłe kakao). Aby nie było głodne w ciągu dnia, do szkoły niech zabierze drugie śniadanie np. kanapkę, sok czy owoc.
BEZPIECZEŃSTWO W DOMU
- Staraj się rozmawiać z dzieckiem, by pod żadnym pozorem nie wpuszczało obcych ludzi do mieszkania/domu. Zaznacz, by nie udzielało obcym osobom informacji przez telefon. Na pytanie, gdzie są rodzice, dziecko powinno odpowiadać, że znajdują się w pobliżu.
- Warto ostrzec dziecko przed niebezpiecznymi zabawami w domu, np. wychylaniem się przez okno, czy balkon.
- Pod żadnym pozorem nie powinieneś pozwolić dziecku bawić się ogniem, gazem, czy prądem. Dobrze, gdy porozmawiasz z nim na temat konsekwencji, jakie może nieść ze sobą taka zabawa.
- Postaraj się przechowywać lekarstwa z dala od dzieci tak, by nie miały do nich dostępu. Poinformuj dziecko, że nie może zażywać żadnych leków bez Twojej wiedzy.
- W miejscu widocznym i łatwo dostępnym (najlepiej przy telefonie) warto powiesić kartkę z numerami telefonów służb ratowniczych, aby w sytuacjach zagrożenia dziecko mogło zareagować.
Staraj się nie pozostawiać dziecka bez kontroli podczas korzystania z Internetu. Możecie ustalić ramy czasowe, kiedy może z niego korzystać, razem poszukać stron, które je zainteresują. Dobrze, jeśli uczulisz dziecko na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie, ostrzeżesz przed umawianiem się z osobą poznaną za pomocą Internetu (możesz wskazać, by dziecko informowało Cię, gdy ktoś chce się z nim spotkać), nauczysz, by nie podawało swoich danych obcym osobom. Pamiętaj, że Internet jest miejscem, gdzie dziecko ciekawie i twórczo może spędzać czas. Pozytywnych aspektów kontaktu z Internetem jest znacznie więcej, niż negatywnych.
OPRACOWAŁ – PEDAGOG SZKOLNY MAGDALENA WOROPAJ-STĘPIEŃ
Wykorzystane zostały informacje ze stron internetowych:
www.bezpiecznypuchatek.pl/dla-rodzicow/bezpieczenstwo-w-domu.html
www.bezpieczny.rowerzysta.com/kampania-widocznyrowerzysta
www.czasdzieci.pl/poznan/wydarzenia/id,10005983.html
www.dziecisawazne.pl/blw-10-zasad-bezpieczenstwa/
www.chmurkowo.pl/rwww.odzice-kontra-nauczyciele-część-2.aspx
www.cik.uke.gov.pl/wiadomoci-przyjaznynet/134-szkoa-bezpiecznego-internetu-