Warunki do nauki w domu - informacja dla rodzica

Drogi Rodzicu!

W związku z pojawieniem się koronawirusa, zamknięciem placówek edukacyjnych i zaleceniem ograniczenia kontaktów, stoimy przed wyzwaniem szczególnego wsparcia dzieci w tym bardzo wyjątkowym czasie.

Ze względu na wprowadzone zdalne nauczanie niezbędnym jest zapewnienie Waszym dzieciom odpowiednich warunków do nauki w domu.

• Każde dziecko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki do pracy, aby mogło skoncentrować się na nauce. Jeśli jest taka możliwości ważne jest aby dziecko odrabiało lekcje we własnym pokoju albo w takim pomieszczeniu, gdzie może być samo. Wspieraj swoje  pociechę w taki sposób, aby wypracowywać w nim  jego poczucie systematyczności, odpowiedzialności i samodzielność.
  • Miejsce pracy powinno być jasne. Nie oznacza to jednak, że biurko koniecznie musi być ustawione  przy samym oknie. Biurko i miejsce do siedzenia powinny  być dopasowane do wzrostu dziecka.
  • Wskazane jest prowadzenie notatnika , w którym można zapisać ważne daty.Kartki z pracą domową powinny być wkładane do segregatora lub teczki
  • Dziecko powinno mieć określone godziny nauki - o planie lekcji rodzice zostaną poinformowani poprzez dziennik elektroniczny Librus
  • Niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator) powinny zawsze być na biurku
  • Dziecko powinno odrabiać lekcje samodzielnie, rodzic może skontrolować czy wykonało dane zadanie
  • Po odrobieniu lekcji– w miarę możliwości  każdego rodzica ,spędzaj czas z dzieckiem (np. zabawa, gry planszowe, czytanie, oglądanie ciekawych filmów, prace plastyczne, rozmowy  )
  • Nie krytykujmy naszych pociech, tylko wspierajmy ich dobrym słowem, spokojem i cierpliwością :)

Powodzenia !

Higiena pracy przy komputerze. Jak prawidłowo pracować z komputerem.

Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

• krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu; klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika; zadbaj o właściwe oświetlenie;
  • zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.

Ważne!

Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:

• plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
  • przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
  • dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
  • wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
  • monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.
  • Aby skutecznie pracować przy komputerze, musisz zadbać o częste przerwy w pracy. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut.
  • W czasie przerwy pamiętaj aby przewietrzyć pokój , gdyż świeże powietrze  dobrze wpływa na pracę mózgu, możesz skorzystać z ćwiczeń rozciągających
  • Pamiętaj aby w czasie nauki odpowiednio nawadniać swój organizm - zalecana dawka płynu 2 litry dziennie.

Źródło informacji:

Jak prawidłowo pracować z komputerem - Epodreczniki.pl - https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE

• Szkoła Podstawowa w Staniewicach
    Staniewice 61